Calendar

Term dates for 2020

Search Calendar

Search results :

Calendar Legend

[Other Community Events]
Parent Events
Prep School Events
Senior School Events
Senior School Music and Drama
Senior School Outdoor Education
Senior School Sport
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
3
DUTY HOUSE: JUPP / TERM 3 – WEEK 3 A
Languages Week
Languages Week
Aug 3 – Aug 7 all-day
NAIDOC Week
NAIDOC Week
Aug 3 – Aug 7 all-day
NAIDOC Week
NAIDOC Week
Aug 3 – Aug 7 all-day
Summer Sport Selection Forms to Tutorial
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 3 @ 7:00 am – 9:00 am
Prep String Orchestra 7:15 am
Prep String Orchestra @ Fishbowl
Aug 3 @ 7:15 am – 8:15 am
Senior Orchestra 7:15 am
Senior Orchestra @ RATFish
Aug 3 @ 7:15 am – 8:15 am
Prep Composer’s Club 12:45 pm
Prep Composer’s Club @ Fishbowl
Aug 3 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Prep Flute Ensemble 12:45 pm
Prep Flute Ensemble @ RATFish
Aug 3 @ 12:45 pm – 1:30 pm
Middle School Rock Workshop (Y7-10) 3:15 pm
Senior School Choir 3:20 pm
Senior School Choir @ Chapel
Aug 3 @ 3:20 pm – 3:50 pm
CCGS/MLC Quiz 4:00 pm
CCGS/MLC Quiz @ Refectory
Aug 3 @ 4:00 pm – 6:00 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 3 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Languages Movie Night 5:30 pm
Languages Movie Night @ Senior Staffroom
Aug 3 @ 5:30 pm – 8:30 pm
Perth Glory Training 5:30 pm
Perth Glory Training @ St Johns Wood
Aug 3 @ 5:30 pm – 7:00 pm
Residential Chapel Service & Community Meeting 6:30 pm
4
Year 9 Moyes Camp departs 7.30am
Year 9 Moyes Camp departs 7.30am
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 4 @ 7:00 am – 9:00 am
Jazz I 7:15 am
Jazz I @ RATFish
Aug 4 @ 7:15 am – 8:15 am
Senior Guitar Trio 7:20 am
Senior Guitar Trio @ Fishbowl
Aug 4 @ 7:20 am – 8:20 am
Senior School Tour 8:45 am
Senior School Tour @ CLC Foyer & Chapel
Aug 4 @ 8:45 am – 10:45 am
Prep Percussion Ensemble 12:45 pm
Prep Percussion Ensemble @ Percussion Room
Aug 4 @ 12:45 pm – 1:30 pm
Senior Flute Ensemble 12:45 pm
Senior Flute Ensemble @ Chapel Undercroft Rm4
Aug 4 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Saxophone Ensemble 12:50 pm
Saxophone Ensemble @ RATFish
Aug 4 @ 12:50 pm – 1:20 pm
Year 2/3 Choir 3:10 pm
Year 2/3 Choir @ Fishbowl
Aug 4 @ 3:10 pm – 3:45 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 4 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Languages Movie Night 5:30 pm
Languages Movie Night @ Refectory
Aug 4 @ 5:30 pm – 8:30 pm
School Council Meeting 6:00 pm
School Council Meeting @ Council Room
Aug 4 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Yr 12 Parent Information Evening – Supporting your son through the WACE/TISC/TAFE process 6:00 pm
6
OBA Newsletter
OBA Newsletter
Aug 6 all-day
 
Years 5/6 Sport v Guildford
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 6 @ 7:00 am – 9:00 am
Jazz II 7:15 am
Jazz II @ RATFish
Aug 6 @ 7:15 am – 8:15 am
Yr10 Football Training 7:30 am
Yr10 Football Training @ Blue Gym
Aug 6 @ 7:30 am – 8:15 am
House Meetings & Tutorial 8:30 am
House Meetings & Tutorial @ Various rooms
Aug 6 @ 8:30 am – 9:00 am
House Arts Trophy – Final 9:00 am
House Arts Trophy – Final @ House Areas
Aug 6 @ 9:00 am – 9:45 am
Languages Activity 9:45 am
Languages Activity @ Sandover
Aug 6 @ 9:45 am – 10:40 am
Jazz Combo 12:45 pm
Jazz Combo @ RATFish
Aug 6 @ 12:45 pm – 1:30 pm
Plastic Free Basketball Game 12:45 pm
Plastic Free Basketball Game @ Blue Gym
Aug 6 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Senior Percussion Ensemble 1:00 pm
Senior Percussion Ensemble @ Percussion Room
Aug 6 @ 1:00 pm – 1:30 pm
Languages Activity 1:25 pm
Languages Activity @ Sandover
Aug 6 @ 1:25 pm – 3:05 pm
Enigma Sessions (Years 7-9) 3:15 pm
Enigma Sessions (Years 7-9) @ ICT Centre
Aug 6 @ 3:15 pm – 4:30 pm
Middle School Rock Workshop 3:15 pm
Middle School Rock Workshop
Aug 6 @ 3:15 pm – 5:00 pm
Prep Rock Workshop 3:15 pm
Prep Rock Workshop @ Chapel Undercroft Rm 6
Aug 6 @ 3:15 pm – 5:00 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 6 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Languages Movie Night 5:30 pm
Languages Movie Night @ Senior Staffroom
Aug 6 @ 5:30 pm – 8:30 pm
CISF Reunion & Fundraising Dinner (TBC) 6:30 pm
CISF Reunion & Fundraising Dinner (TBC) @ Sandover
Aug 6 @ 6:30 pm – 8:30 pm
7
CCGS v Guildford (Y9 Home, Y7 & 8 Away)
PSA Cross Country – all schools relay
Trimester 2 Ends (Yr 10 Science)
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 7 @ 7:00 am – 9:00 am
Senior School Choir 7:10 am
Senior School Choir @ Chapel
Aug 7 @ 7:10 am – 8:10 am
Chamber Orchestra 7:15 am
Chamber Orchestra @ Chapel Undercroft Room 6
Aug 7 @ 7:15 am – 8:15 am
Senior Guitar Ensemble 7:20 am
Senior Guitar Ensemble @ RATFish
Aug 7 @ 7:20 am – 8:20 am
Prep Classical Guitar Ensemble 7:30 am
Prep Classical Guitar Ensemble @ Fishbowl
Aug 7 @ 7:30 am – 8:00 am
Preparatory NAIDOC Assembly 8:35 am
Preparatory NAIDOC Assembly @ Chapel
Aug 7 @ 8:35 am – 9:30 am
ACC No Limits Outdoor Soccer 10:00 am
ACC No Limits Outdoor Soccer
Aug 7 @ 10:00 am – 1:30 pm
Body Board Competition (Y11 and 12) 1:15 pm
Body Board Competition (Y11 and 12) @ TBC
Aug 7 @ 1:15 pm – 4:30 pm
Cadets: Army, Surf Lifesaving, ENCOMM & Year 11 Activities 1:20 pm
Senior Rock Workshop (Y11 and 12) 1:25 pm
Senior Rock Workshop (Y11 and 12) @ Chapel Undercroft Room 6
Aug 7 @ 1:25 pm – 3:25 pm
Perth Glory Training 5:30 pm
Perth Glory Training @ St Johns Wood
Aug 7 @ 5:30 pm – 7:00 pm
Wolsey Y10 Anglicare Sleep Out 6:00 pm
Wolsey Y10 Anglicare Sleep Out @ Blue Gym
Aug 7 @ 6:00 pm – Aug 8 @ 7:00 am
10
DUTY HOUSE: MOYES / TERM 3 – WEEK 4 B
Preparatory House Lunch 12.40pm
Summer Sport Selection Forms to Tutorial
Trimester 3 Begins (Yr 10 Science)
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 10 @ 7:00 am – 9:00 am
Prep String Orchestra 7:15 am
Prep String Orchestra @ Fishbowl
Aug 10 @ 7:15 am – 8:15 am
Senior Orchestra 7:15 am
Senior Orchestra @ RATFish
Aug 10 @ 7:15 am – 8:15 am
OLNA Writing 9:50 am
OLNA Writing
Aug 10 @ 9:50 am – 10:40 am
Prep Composer’s Club 12:45 pm
Prep Composer’s Club @ Fishbowl
Aug 10 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Prep Flute Ensemble 12:45 pm
Prep Flute Ensemble @ RATFish
Aug 10 @ 12:45 pm – 1:30 pm
Jazz at the Quad 12:50 pm
Jazz at the Quad @ Refectory
Aug 10 @ 12:50 pm – 1:20 pm
Preparatory Winter Sport, Athletics, Cross Country & Swimming Team Photos 3:10 pm
Middle School Rock Workshop (Y7-10) 3:15 pm
Yr 7 Parent/Teacher Evening 3:15 pm
Yr 7 Parent/Teacher Evening @ Various rooms
Aug 10 @ 3:15 pm – 7:30 pm
MLC/CCGS Games Group 3:30 pm
MLC/CCGS Games Group @ L1 Classroom
Aug 10 @ 3:30 pm – 4:30 pm
School Tour 3:45 pm
School Tour
Aug 10 @ 3:45 pm – 4:45 pm
Combined Prep/Senior School Tour 4:00 pm
Combined Prep/Senior School Tour @ CLC Foyer and Chapel
Aug 10 @ 4:00 pm – 5:30 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 10 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Perth Glory Training 5:30 pm
Perth Glory Training @ St Johns Wood
Aug 10 @ 5:30 pm – 7:00 pm
Residential Chapel Service & Community Meeting 6:30 pm
Residential Chapel Service & Community Meeting @ Chapel
Aug 10 @ 6:30 pm – 7:00 pm
12
Senior Concert Band 7:15 am
Senior Concert Band @ RATFish
Aug 12 @ 7:15 am – 8:15 am
Pastoral Committee Meeting 7:45 am
Pastoral Committee Meeting @ Council Room
Aug 12 @ 7:45 am – 8:20 am
OQD – Jupp Excursion Day 8:30 am
OQD – Jupp Excursion Day
Aug 12 @ 8:30 am – 4:30 pm
Preparatory School Tour 8:45 am
Preparatory School Tour @ CLC foyer & Chapel
Aug 12 @ 8:45 am – 10:45 am
OLNA – Numeracy 9:50 am
OLNA – Numeracy @ In class
Aug 12 @ 9:50 am – 10:40 am
Prep Music Theory Club 12:45 pm
Prep Music Theory Club @ Fishbowl
Aug 12 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Prep Piano Duet Club (Y4-6) 12:45 pm
Prep Piano Duet Club (Y4-6) @ Music Office Foyer
Aug 12 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Year 3-6 House Cross Country 12:45 pm
Year 3-6 House Cross Country @ Mt Claremont Playing Fields
Aug 12 @ 12:45 pm – 2:45 pm
Middle School Rock Workshop (Y7-10) 3:15 pm
Brad Downing CCGC 3:45 pm
Brad Downing CCGC @ Blue Gym
Aug 12 @ 3:45 pm – 4:30 pm
OQD Program – Jupp 5:00 pm
OQD Program – Jupp @ Refectory
Aug 12 @ 5:00 pm – 9:30 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 12 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Perth Glory Training 5:30 pm
Perth Glory Training @ St Johns Wood
Aug 12 @ 5:30 pm – 7:00 pm
SIA Nullagine Meeting 6:00 pm
SIA Nullagine Meeting @ L1
Aug 12 @ 6:00 pm – 7:00 pm
NCSLSC Yoga 6:30 pm
NCSLSC Yoga @ Old Boys Gallery
Aug 12 @ 6:30 pm – 7:30 pm
Centre of Ethics – Craig Challen 7:00 pm
Centre of Ethics – Craig Challen @ Chapel
Aug 12 @ 7:00 pm – 9:00 pm
13
Year 4 Rugby Carnival, Hale
Years 5/6 Sport v Aquinas
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 13 @ 7:00 am – 9:00 am
Jazz II 7:15 am
Jazz II @ RATFish
Aug 13 @ 7:15 am – 8:15 am
Yr10 Football Training 7:30 am
Yr10 Football Training @ Blue Gym
Aug 13 @ 7:30 am – 8:15 am
Residential Community Photograph 8:00 am
Residential Community Photograph @ Gym
Aug 13 @ 8:00 am – 8:15 am
Extended House Meetings & Tutorial 8:25 am
Extended House Meetings & Tutorial @ House Areas
Aug 13 @ 8:25 am – 10:40 am
House Photographs 8:30 am
House Photographs @ Gym/Blue Gym
Aug 13 @ 8:30 am – 10:40 am
OQD – Jupp Excursion Day 8:30 am
OQD – Jupp Excursion Day
Aug 13 @ 8:30 am – 4:30 pm
VHG 8:30 am
VHG
Aug 13 @ 8:30 am – 8:50 am
OQD Program – Jupp 10:00 am
OQD Program – Jupp @ Mount Claremont
Aug 13 @ 10:00 am – 1:00 pm
Jazz Combo 12:45 pm
Jazz Combo @ RATFish
Aug 13 @ 12:45 pm – 1:30 pm
CCGS v MLC Netball Game 12:50 pm
CCGS v MLC Netball Game @ MLC Gym
Aug 13 @ 12:50 pm – 1:20 pm
Senior Percussion Ensemble 1:00 pm
Senior Percussion Ensemble @ Percussion Room
Aug 13 @ 1:00 pm – 1:30 pm
Enigma Sessions (Years 7-9) 3:15 pm
Enigma Sessions (Years 7-9) @ ICT Centre
Aug 13 @ 3:15 pm – 4:30 pm
Middle School Rock Workshop 3:15 pm
Middle School Rock Workshop
Aug 13 @ 3:15 pm – 5:00 pm
Prep Rock Workshop 3:15 pm
Prep Rock Workshop @ Chapel Undercroft Rm 6
Aug 13 @ 3:15 pm – 5:00 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 13 @ 5:15 pm – 7:50 pm
14
CCGS v Wesley (Y9 Home, Y7 & 8 Away)
PSA Cross Country – all schools race
Year 9 Craigie Camp departs 7.30am
Year 9 Craigie Camp departs 7.30am
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 14 @ 7:00 am – 9:00 am
Senior School Choir 7:10 am
Senior School Choir @ Chapel
Aug 14 @ 7:10 am – 8:10 am
Chamber Orchestra 7:15 am
Chamber Orchestra @ Chapel Undercroft Room 6
Aug 14 @ 7:15 am – 8:15 am
Senior Guitar Ensemble 7:20 am
Senior Guitar Ensemble @ RATFish
Aug 14 @ 7:20 am – 8:20 am
Prep Classical Guitar Ensemble 7:30 am
Prep Classical Guitar Ensemble @ Fishbowl
Aug 14 @ 7:30 am – 8:00 am
School Prefects (select) 8:00 am
School Prefects (select) @ St Hilda's
Aug 14 @ 8:00 am – 9:45 am
Y12 Economics CCI Student Forum (TBC) 8:00 am
Y12 Economics CCI Student Forum (TBC) @ CCI: East Perth
Aug 14 @ 8:00 am – 1:00 pm
Preparatory Chapel 8:35 am
Preparatory Chapel @ Chapel
Aug 14 @ 8:35 am – 9:30 am
Yr 7 Herdsman Lake Visit 8:45 am
Yr 7 Herdsman Lake Visit @ Herdsman Lake
Aug 14 @ 8:45 am – 12:30 pm
Cadet Photographs 1:00 pm
Cadet Photographs @ Gym entry area
Aug 14 @ 1:00 pm – 2:00 pm
School Long Board Competition (Y11 and 12) 1:15 pm
School Long Board Competition (Y11 and 12) @ TBC
Aug 14 @ 1:15 pm – 4:45 pm
Senior Rock Workshop (Y11 and 12) 1:25 pm
Senior Rock Workshop (Y11 and 12) @ Chapel Undercroft Room 6
Aug 14 @ 1:25 pm – 3:25 pm
MLC Assembly 2:30 pm
MLC Assembly @ Chapel
Aug 14 @ 2:30 pm – 3:30 pm
MLC Chapel 2:45 pm
MLC Chapel @ CCGS Chapel
Aug 14 @ 2:45 pm – 3:30 pm
OQD Program – Jupp 5:00 pm
OQD Program – Jupp @ Refectory
Aug 14 @ 5:00 pm – 10:30 pm
Perth Glory Training 5:30 pm
Perth Glory Training @ St Johns Wood
Aug 14 @ 5:30 pm – 7:00 pm
OQD Program – Jupp 7:00 pm
OQD Program – Jupp @ Sandover
Aug 14 @ 7:00 pm – 9:00 pm
17
DUTY HOUSE: NOAKE / TERM 3 – WEEK 5 A
Science Week
Science Week
Aug 17 – Aug 21 all-day
Winter Sports Service, Colours & Honours Published
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 17 @ 7:00 am – 9:00 am
Prep String Orchestra 7:15 am
Prep String Orchestra @ Fishbowl
Aug 17 @ 7:15 am – 8:15 am
Senior Orchestra 7:15 am
Senior Orchestra @ RATFish
Aug 17 @ 7:15 am – 8:15 am
WA School Surf Titles – Metro 4 8:00 am
WA School Surf Titles – Metro 4 @ Trigg
Aug 17 @ 8:00 am – 3:00 pm
Senior Drama Production Tech Rehearsal 8:30 am
Senior Drama Production Tech Rehearsal @ Drama Centre
Aug 17 @ 8:30 am – 10:30 am
Little Learners, ELC 9:00 am
Little Learners, ELC
Aug 17 @ 9:00 am – 9:30 am
Prep Composer’s Club 12:45 pm
Prep Composer’s Club @ Fishbowl
Aug 17 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Prep Flute Ensemble 12:45 pm
Prep Flute Ensemble @ RATFish
Aug 17 @ 12:45 pm – 1:30 pm
Middle School Rock Workshop (Y7-10) 3:15 pm
Senior School Choir 3:20 pm
Senior School Choir @ Chapel
Aug 17 @ 3:20 pm – 3:50 pm
Combined HOD & HOH Meeting 3:30 pm
Combined HOD & HOH Meeting @ Senior Staffroom
Aug 17 @ 3:30 pm – 5:00 pm
MLC/CCGS Games Group 3:30 pm
MLC/CCGS Games Group @ L1 Classroom
Aug 17 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 17 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Perth Glory Training 5:30 pm
Perth Glory Training @ St Johns Wood
Aug 17 @ 5:30 pm – 7:00 pm
Residential Chapel Service & Community Meeting 6:30 pm
Residential Chapel Service & Community Meeting @ Chapel
Aug 17 @ 6:30 pm – 7:00 pm
18
Preparatory IPSHA Chess Day, St Marks (selected team)
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 18 @ 7:00 am – 9:00 am
Jazz I 7:15 am
Jazz I @ RATFish
Aug 18 @ 7:15 am – 8:15 am
Senior Guitar Trio 7:20 am
Senior Guitar Trio @ Fishbowl
Aug 18 @ 7:20 am – 8:20 am
AMOC Senior Contest 8:00 am
AMOC Senior Contest @ CLC
Aug 18 @ 8:00 am – 1:00 pm
Senior Drama Production Tech/Dress Rehearsals 8:30 am
Senior Drama Production Tech/Dress Rehearsals @ Drama Centre
Aug 18 @ 8:30 am – 10:30 am
Senior School Tour 8:45 am
Senior School Tour @ CLC Foyer & Chapel
Aug 18 @ 8:45 am – 10:45 am
Centre of Excellence – PD 11:00 am
Centre of Excellence – PD @ Riverroom
Aug 18 @ 11:00 am – 2:00 pm
Centre of Excellence – PD 11:00 am
Centre of Excellence – PD @ Riverroom
Aug 18 @ 11:00 am – 2:00 pm
Prep Percussion Ensemble 12:45 pm
Prep Percussion Ensemble @ Percussion Room
Aug 18 @ 12:45 pm – 1:30 pm
Senior Flute Ensemble 12:45 pm
Senior Flute Ensemble @ Chapel Undercroft Rm4
Aug 18 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Saxophone Ensemble 12:50 pm
Saxophone Ensemble @ RATFish
Aug 18 @ 12:50 pm – 1:20 pm
Year 2/3 Choir 3:10 pm
Year 2/3 Choir @ Fishbowl
Aug 18 @ 3:10 pm – 3:45 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 18 @ 5:15 pm – 7:50 pm
19
Year 9 Craigie Camp returns 3.30pm
Year 9 Craigie Camp returns 3.30pm
Organ Tuning 7:00 am
Organ Tuning @ Chapel
Aug 19 @ 7:00 am – 8:30 am
Senior Concert Band 7:15 am
Senior Concert Band @ RATFish
Aug 19 @ 7:15 am – 8:15 am
Pastoral Committee Meeting 7:45 am
Pastoral Committee Meeting @ Council Room
Aug 19 @ 7:45 am – 8:20 am
Venture Staff First Aid 8:00 am
Venture Staff First Aid @ Mt Claremont (TBC)
Aug 19 @ 8:00 am – 5:30 pm
Preparatory ICAS Science Competition for Years 3-6 8:30 am
Preparatory ICAS Science Competition for Years 3-6 @ Sandover
Aug 19 @ 8:30 am – 9:30 am
Y7-11 Hendriks Portraits 9:00 am
Y7-11 Hendriks Portraits @ Refectory
Aug 19 @ 9:00 am – 3:00 pm
Prep Music Theory Club 12:45 pm
Prep Music Theory Club @ Fishbowl
Aug 19 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Prep Piano Duet Club (Y4-6) 12:45 pm
Prep Piano Duet Club (Y4-6) @ Music Office Foyer
Aug 19 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Activity & Rowing Groups Photos 3:10 pm
Activity & Rowing Groups Photos @ Chapel Forecourt
Aug 19 @ 3:10 pm – 4:30 pm
Middle School Rock Workshop (Y7-10) 3:15 pm
Brad Downing CCGC 3:45 pm
Brad Downing CCGC @ Blue Gym
Aug 19 @ 3:45 pm – 4:30 pm
School Foundation Meeting 5:00 pm
School Foundation Meeting
Aug 19 @ 5:00 pm – 7:00 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 19 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Perth Glory Training 5:30 pm
Perth Glory Training @ St Johns Wood
Aug 19 @ 5:30 pm – 7:00 pm
Senior Drama Dress Rehearsal 5:30 pm
Senior Drama Dress Rehearsal @ Drama Centre
Aug 19 @ 5:30 pm – 10:30 pm
NCSLSC Yoga 6:30 pm
NCSLSC Yoga @ Old Boys Gallery
Aug 19 @ 6:30 pm – 7:30 pm
20
All School Cross-Country
All School Cross-Country @ Guildford Grammar
Aug 20 all-day
CCGS v Scotch (Home)
Mid-Term Break after Normal Days Commitments
Trimester 2 Ends (Ys 8 & 9 Science)
Years 5/6 Father, Friend & Son Sports Day – Interschool Sports Only
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 20 @ 7:00 am – 9:00 am
Y12 Father/Son Breakfast -Jon Doyle 7:00 am
Y12 Father/Son Breakfast -Jon Doyle @ Frazers
Aug 20 @ 7:00 am – 8:15 am
events,
Year 12 Father/Friend & Son Breakfast 7:00 am
Year 12 Father/Friend & Son Breakfast @ Frasers -Kings Park
Aug 20 @ 7:00 am – 8:30 am
Jazz II 7:15 am
Jazz II @ RATFish
Aug 20 @ 7:15 am – 8:15 am
Yr10 Football Training 7:30 am
Yr10 Football Training @ Blue Gym
Aug 20 @ 7:30 am – 8:15 am
Venture Staff First Aid 8:00 am
Venture Staff First Aid @ Mt Claremont (TBC)
Aug 20 @ 8:00 am – 5:30 pm
Tutorial meeting 8:30 am
Tutorial meeting @ various rooms
Aug 20 @ 8:30 am – 9:10 am
Secondary School Assembly (late start) 9:10 am
Secondary School Assembly (late start) @ Chapel
Aug 20 @ 9:10 am – 9:45 am
Year 11 – Jon Doyle Presentation 9:50 am
Year 11 – Jon Doyle Presentation @ Chapel
Aug 20 @ 9:50 am – 10:40 am
Year 10 – Jon Doyle Presentation 11:55 am
Year 10 – Jon Doyle Presentation @ Chapel
Aug 20 @ 11:55 am – 12:45 pm
Jazz Combo 12:45 pm
Jazz Combo @ RATFish
Aug 20 @ 12:45 pm – 1:30 pm
Senior Percussion Ensemble 1:00 pm
Senior Percussion Ensemble @ Percussion Room
Aug 20 @ 1:00 pm – 1:30 pm
Preparatory Chapel 1:30 pm
Preparatory Chapel @ Chapel
Aug 20 @ 1:30 pm – 2:30 pm
Ist Teams v Scotch College 2:00 pm
Ist Teams v Scotch College @ Scotch College
Aug 20 @ 2:00 pm – 3:00 pm
Enigma Sessions (Years 7-9) 3:15 pm
Enigma Sessions (Years 7-9) @ ICT Centre
Aug 20 @ 3:15 pm – 4:30 pm
Middle School Rock Workshop 3:15 pm
Middle School Rock Workshop
Aug 20 @ 3:15 pm – 5:00 pm
Prep Rock Workshop 3:15 pm
Prep Rock Workshop @ Chapel Undercroft Rm 6
Aug 20 @ 3:15 pm – 5:00 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 20 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Senior Drama Production 7:00 pm
Senior Drama Production @ Drama Centre
Aug 20 @ 7:00 pm – 9:00 pm
21
Mid-Term Break
Mid-Term Break
Aug 21 – Aug 24 all-day
Rock Workshop
Rock Workshop @ Music Department
Aug 21 – Aug 24 all-day
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 21 @ 7:00 am – 9:00 am
Senior School Choir 7:10 am
Senior School Choir @ Chapel
Aug 21 @ 7:10 am – 8:10 am
Chamber Orchestra 7:15 am
Chamber Orchestra @ Chapel Undercroft Room 6
Aug 21 @ 7:15 am – 8:15 am
Senior Guitar Ensemble 7:20 am
Senior Guitar Ensemble @ RATFish
Aug 21 @ 7:20 am – 8:20 am
PSA Surfing TBC 8:30 am
PSA Surfing TBC @ Trigg/Scarborough
Aug 21 @ 8:30 am – 1:00 pm
Perth Glory Training 5:30 pm
Perth Glory Training @ St Johns Wood
Aug 21 @ 5:30 pm – 7:00 pm
Senior Drama Production 7:00 pm
Senior Drama Production @ Drama Centre
Aug 21 @ 7:00 pm – 9:00 pm
22
Calmbirth Program 8:00 am
Calmbirth Program @ Senior School Staffroom
Aug 22 @ 8:00 am – 5:30 pm
Baptism – Matt Fong 10:00 am
Baptism – Matt Fong @ Chapel
Aug 22 @ 10:00 am – 12:00 pm
 
ATARGet Master Classes 2:00 pm
ATARGet Master Classes @ S Block rooms
Aug 22 @ 2:00 pm – 6:00 pm
Senior Drama Production 2:00 pm
Senior Drama Production @ Drama Centre
Aug 22 @ 2:00 pm – 4:30 pm
Senior Drama Production 7:00 pm
Senior Drama Production @ Drama Centre
Aug 22 @ 7:00 pm – 9:00 pm
23
ATARGet Master Classes 8:30 am
ATARGet Master Classes @ S Block rooms
Aug 23 @ 8:30 am – 5:00 pm
25
Cultural Service, Colours & Honours Published
DUTY HOUSE: QUEENSLEA / TERM 3 – WEEK 6 B
Trimester 3 Begins (Ys 8 & 9 Science)
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 25 @ 7:00 am – 9:00 am
Year 10 Mother/Son Breakfast 7:00 am
Year 10 Mother/Son Breakfast @ Refectory
Aug 25 @ 7:00 am – 8:30 am
Jazz I 7:15 am
Jazz I @ RATFish
Aug 25 @ 7:15 am – 8:15 am
Senior Guitar Trio 7:20 am
Senior Guitar Trio @ Fishbowl
Aug 25 @ 7:20 am – 8:20 am
Olympiad – Chemistry Yr 10/11 8:30 am
Olympiad – Chemistry Yr 10/11 @ L6
Aug 25 @ 8:30 am – 12:00 pm
Preparatory ICAS Digital Technologies Competition for Years 3-6 8:30 am
Catch-up Portraits – Hendriks 10:15 am
Catch-up Portraits – Hendriks @ Old Boys Gallery
Aug 25 @ 10:15 am – 12:00 pm
Prep Percussion Ensemble 12:45 pm
Prep Percussion Ensemble @ Percussion Room
Aug 25 @ 12:45 pm – 1:30 pm
Senior Flute Ensemble 12:45 pm
Senior Flute Ensemble @ Chapel Undercroft Rm4
Aug 25 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Saxophone Ensemble 12:50 pm
Saxophone Ensemble @ RATFish
Aug 25 @ 12:50 pm – 1:20 pm
Year 2/3 Choir 3:10 pm
Year 2/3 Choir @ Fishbowl
Aug 25 @ 3:10 pm – 3:45 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 25 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Keys For Life 6:00 pm
Keys For Life @ Senior School Staffroom
Aug 25 @ 6:00 pm – 7:00 pm
Residential Chapel Service and Community Meeting 6:30 pm
26
Dowerin Field Day
Dowerin Field Day @ Dowerin
Aug 26 – Aug 27 all-day
Senior Concert Band 7:15 am
Senior Concert Band @ RATFish
Aug 26 @ 7:15 am – 8:15 am
Pastoral Committee Meeting 7:45 am
Pastoral Committee Meeting @ Council Room
Aug 26 @ 7:45 am – 8:20 am
Y10 Geography Coastal Excursion 9:00 am
Y10 Geography Coastal Excursion @ Port Coogee/Point Peron
Aug 26 @ 9:00 am – 3:00 pm
Chandler Comerford presentation Year 11s 11:55 am
Chandler Comerford presentation Year 11s @ Chapel
Aug 26 @ 11:55 am – 12:45 pm
Prep Music Theory Club 12:45 pm
Prep Music Theory Club @ Fishbowl
Aug 26 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Prep Piano Duet Club (Y4-6) 12:45 pm
Prep Piano Duet Club (Y4-6) @ Music Office Foyer
Aug 26 @ 12:45 pm – 1:15 pm
PSSA (Directors of Sport) Meeting 1:00 pm
PSSA (Directors of Sport) Meeting @ Trinity College
Aug 26 @ 1:00 pm – 4:00 pm
Middle School Rock Workshop (Y7-10) 3:15 pm
Y11 English X Level 3:15 pm
Y11 English X Level @ L & M Block
Aug 26 @ 3:15 pm – 4:25 pm
Y12 English X Level 3:15 pm
Y12 English X Level @ L & M Block
Aug 26 @ 3:15 pm – 4:15 pm
Brad Downing CCGC 3:45 pm
Brad Downing CCGC @ Blue Gym
Aug 26 @ 3:45 pm – 4:30 pm
Soli’20 Rehearsal 4:00 pm
Soli’20 Rehearsal
Aug 26 @ 4:00 pm – 7:00 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 26 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Perth Glory Training 5:30 pm
Perth Glory Training @ St Johns Wood
Aug 26 @ 5:30 pm – 7:00 pm
NCSLSC Yoga 6:30 pm
NCSLSC Yoga @ Old Boys Gallery
Aug 26 @ 6:30 pm – 7:30 pm
27
No Years 5/6 Sport
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 27 @ 7:00 am – 9:00 am
Jazz II 7:15 am
Jazz II @ RATFish
Aug 27 @ 7:15 am – 8:15 am
Yr10 Football Training 7:30 am
Yr10 Football Training @ Blue Gym
Aug 27 @ 7:30 am – 8:15 am
Extended Tutorial for Mental Health Survey and Year 12 Photographs 8:30 am
Extended Tutorial for Mental Health Survey and Year 12 Photographs @ Various rooms (Gym for Photyographs)
Aug 27 @ 8:30 am – 9:45 am
Olympiad – Physics Year 10/11 8:30 am
Olympiad – Physics Year 10/11 @ L6
Aug 27 @ 8:30 am – 12:00 pm
Preparatory ICAS English Competition for Years 3-6 8:30 am
Preparatory ICAS English Competition for Years 3-6 @ Sandover
Aug 27 @ 8:30 am – 9:30 am
Year 12 Group, Prefect and other photographs + Catch-up Portraits 8:30 am
Australian Informatics Olympiad 11:00 am
Australian Informatics Olympiad @ ICT Centre & OB Gallery
Aug 27 @ 11:00 am – 2:15 pm
Jazz Combo 12:45 pm
Jazz Combo @ RATFish
Aug 27 @ 12:45 pm – 1:30 pm
Senior Percussion Ensemble 1:00 pm
Senior Percussion Ensemble @ Percussion Room
Aug 27 @ 1:00 pm – 1:30 pm
Enigma Sessions (Years 7-9) 3:15 pm
Enigma Sessions (Years 7-9) @ ICT Centre
Aug 27 @ 3:15 pm – 4:30 pm
Middle School Rock Workshop 3:15 pm
Middle School Rock Workshop
Aug 27 @ 3:15 pm – 5:00 pm
Prep Rock Workshop 3:15 pm
Prep Rock Workshop @ Chapel Undercroft Rm 6
Aug 27 @ 3:15 pm – 5:00 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 27 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Class/Year Group Rep Meeting 7:30 pm
Class/Year Group Rep Meeting @ Senior Staffroom
Aug 27 @ 7:30 pm – 9:00 pm
Friends of Music Meeting 7:30 pm
Friends of Music Meeting @ Music Department
Aug 27 @ 7:30 pm – 8:30 pm
30
Year 9 Noake Camp
Year 9 Noake Camp @ Kooringal
Aug 30 – Sep 2 all-day
Year 9 Noake Camp
Year 9 Noake Camp @ Kooringal
Aug 30 – Sep 2 all-day
ATARGet Master Classes 8:30 am
ATARGet Master Classes @ S Block rooms
Aug 30 @ 8:30 am – 5:00 pm
Empty Bowls Events 9:00 am
Empty Bowls Events @ Refectory
Aug 30 @ 9:00 am – 4:00 pm
 
The Children’s Book Council 10:00 am
The Children’s Book Council @ Prep School Staffroom
Aug 30 @ 10:00 am – 4:00 pm
Soli’20 Rehearsal 1:00 pm
Soli’20 Rehearsal
Aug 30 @ 1:00 pm – 5:00 pm
31
DUTY HOUSE: ROMSEY / TERM 3 – WEEK 7 A
ICAS Mathematics Competition – selected classes Y7, 8, 9 10 in class time
ICAS MAthematics Competition – variuous classesY7, 8, 9 10 in class time
ICAS MAthematics Competition – variuous classesY7, 8, 9 10 in class time
ICAS MAthematics Competition – variuous classesY7, 8, 9 10 in class time
OLNA (September round) – Writing
Preparatory House Lunch, 12.40pm
Trimester 3 Begins (Yr 7 Science)
Perth Glory training 7:00 am
Perth Glory training @ St Johns Wood
Aug 31 @ 7:00 am – 9:00 am
Prep String Orchestra 7:15 am
Prep String Orchestra @ Fishbowl
Aug 31 @ 7:15 am – 8:15 am
Senior Orchestra 7:15 am
Senior Orchestra @ RATFish
Aug 31 @ 7:15 am – 8:15 am
Prep Athletics – A Division events only 8:30 am
Prep Athletics – A Division events only @ St Johns Wood Playing Fields
Aug 31 @ 8:30 am – 11:00 am
Prep Composer’s Club 12:45 pm
Prep Composer’s Club @ Fishbowl
Aug 31 @ 12:45 pm – 1:15 pm
Prep Flute Ensemble 12:45 pm
Prep Flute Ensemble @ RATFish
Aug 31 @ 12:45 pm – 1:30 pm
Jazz at the Quad 12:50 pm
Jazz at the Quad @ Refectory
Aug 31 @ 12:50 pm – 1:20 pm
House Athletics Week – Hurdles 1:00 pm
House Athletics Week – Hurdles @ Prep School Oval
Aug 31 @ 1:00 pm – 1:30 pm
Middle School Rock Workshop (Y7-10) 3:15 pm
Senior School Choir 3:20 pm
Senior School Choir @ Chapel
Aug 31 @ 3:20 pm – 3:50 pm
MLC/CCGS Games Group 3:30 pm
MLC/CCGS Games Group @ L1 Classroom
Aug 31 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Claremont Cott Basketball Club 5:15 pm
Claremont Cott Basketball Club @ Blue Gym
Aug 31 @ 5:15 pm – 7:50 pm
Perth Glory Training 5:30 pm
Perth Glory Training @ St Johns Wood
Aug 31 @ 5:30 pm – 7:00 pm
Residential Chapel Service & Community Meeting 6:30 pm
Residential Chapel Service & Community Meeting @ Chapel
Aug 31 @ 6:30 pm – 7:00 pm